„ Zaprogramuj się na czytanie”

W  środę 13.09.2017 r. chłopcy z klasy III pojechali do Biblioteki Gminnej w Kluczach aby wziąć udział w  warsztatach pt. „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0” objętych patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja czytelnictwa.

Spotkanie rozpoczęło się od czytania fragmentu tekstu „Bajki robotów” Stanisława Lema. Tu należało wsłuchać się w tekst, pobudzić wyobraźnię, by móc w myślach stać się częścią kosmosu, bo właśnie tam autor przeniósł baśniowy świat, w którym bohaterami nie są księżniczki lub rycerze, ale roboty.

Po przeczytaniu fragmentu, chłopcy mieli za zadanie skonstruować scenografię. I tu pomysłom nie było końca. Używając farb, kredek, brokatu i kolorowego papieru, chętnie tworzyli baśniowy świat i jego bohaterów. Powstała zamarznięta planeta pełna lodowych gór, miast i pożytecznych maszyn. Ogromny entuzjazm wzbudziły roboty Lego Mindstorm EV3, które były modyfikowane przez współuczestników projektu. Wszystkim przydzielone zostały zadania, by móc nakręcić krótki film przy scenografii stworzonej przez uczniów klasy III. Nastąpił filmowy klaps i kamera ruszyła! Po nagraniu krótkiego filmu uczestnicy mieli czas na zabawę, która była tym fajniejsza, że wszystkie rekwizyty stworzone były przez nich samych.

inf. Edyta Kidawa-Półkoszek