Tydzień Patrona

Obchody Tygodnia Patrona

W naszej szkole co roku organizowane są obchody Dnia Patrona, którym jest Tadeusz Kościuszko. Obchody święta przygotowują: nauczycielka języka polskiego i historii Pani Bożena Kliś, opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Edyta Kidawa-Półkoszek przy wsparciu dyrektora szkoły Pani Anny Kotary.

Do tego święta szkoły przygotowują się wszyscy uczniowie, na zajęciach edukacyjnych, spotkaniach z wychowawcą poznają sylwetkę T. Kościuszki i wykonują gazetki o Patronie w swoich klasach oraz w holu szkoły.

Dzień Patrona stał się świętem obchodzonym nie tylko w ciągu jednego dnia, ale nawet całego tygodnia. Obchody zaczynają się zazwyczaj 24 marca, kiedy to Tadeusz Kościuszko składał na Rynku w Krakowie uroczystą przysięgę, że poprowadzi naród polski do walki z zaborcą, walcząc o jego suwerenność i niepodległość.

Dla uczniów starszych klas, tj. IV-V-VI zorganizowana była  wycieczka śladami Tadeusza Kościuszki. Dzieci były na Rynku w Krakowie, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca złożenie przysięgi przez Kościuszkę. Następnie uczniowie zobaczyli Kopiec Kościuszki w Krakowie oraz zwiedzili muzeum upamiętniające tego wielkiego Polaka. Dzieci poznały życie Patrona i jego zasługi dla Polski oraz Stanów Zjednoczonych, gdyż jest bohaterem dwóch narodów. W drodze powrotnej uczniowie poznali kopiec Kościuszki w Olkuszu usypany dla uczczenia tego patrioty.

W następnych dniach obchodów Dnia Patrona w szkole odbył się uroczysty apel, na którym uczniowie przybliżyli całej społeczności szkolnej postać Tadeusza Kościuszki. Później  odbył się konkurs wiedzy w dwóch kategoriach; dla uczniów klas I-III oraz IV-VI. Reprezentanci klas wykazywali się znajomością wiedzy o Patronie szkoły.

Inną formą obchodów cieszącą się dużym zainteresowaniem był konkurs na prezentację multimedialną o Patronie oraz konkurs plastyczny, którego celem było namalowanie wizerunku Tadeusza Kościuszki. Najlepsze prace można było oglądać na wystawie w holu szkoły.

Innym sposobem uczczenia Patrona był konkurs muzyczny i teatralny. Uczniowie przedstawiali wybrane epizody z życia Kościuszki i wcielali się w różne role.

Uczniom bardzo podobały się obchody Dnia Patrona. Brali w nich aktywny udział i z pewnością wiele się o Tadeuszu Kościuszce nauczyli.