„Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym”

200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza-dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm RP ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Organizatorzy Małopolskiego Konkursu Recytatorskiego wpisują się w jego obchody, pragnąc popularyzować kulturę obcowania z tekstem literackim wśród dzieci i młodzieży.
Konkurs składa się z czterech etapów: szkolnego, gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Dzisiaj, tj. 24.10.2022 r. odbyły się eliminacje gminne, których organizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie- Filia w Olkuszu.
Uczestnicy konkursu recytowali dwa polskie utwory romantyczne z okresu 1822-1863; tekst poetycki i fragment prozy.
Z gminy Klucze najlepszy okazał się Jan Żak, uczeń klasy VII, a drugie miejsce zajęła uczennica klasy VIII- Leny Działach. Oboje są uczniami SP im. T. Kościuszki w Chechle. Uczniów do konkursu przygotowała polonistka – Bożena Kliś.
Finalistką trzeciego miejsca została uczennica SP im. Jana Pawła II w Kluczach.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w etapie powiatowym.