Wycieczka do Krakowa

Dzisiaj, tj.w środę 7 czerwca 2023 r. odbyła się, w ramach projektu Malopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy-Pakiet Edukacyjny”, wycieczka do Krakowa. Wzięli w niej udział uczniowie klas I,II, III i IV.

Nasze zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem zaczęliśmy od Placu Matejki. Udaliśmy się pod Pomnik Grunwaldzki, Grób Nieznanego Żołnierza, na dziedziniec najstarszej polskiej uczelni wyższej, tj. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejnym punktem zwiedzania była Bazylika Mariacka, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, tablica upamiętniająca przysięgę złożoną przez Tadeusza Kościuszkę, który jest patronem naszej szkoły. Widzieliśmy też Barbakan i szliśmy jedną z najbardziej znanych ulic Krakowa, tj. ulicą Floriańską. Mieliśmy też przyjemność usłyszeć hejnał mariacki grany przez trębacza z wyższej wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Sporą dawkę wiedzy o każdym ze zwiedzanych miejsc ubarwiały legendy opowiadane ciekawie przez przewodnika.

Będąc w Krakowie nie można też ominąć Smoczej Jamy, legendarnej jaskini w zachodnim zboczu Wawelu, a w szczególności Skarbiec Królewski. Zobaczyliśmy najcenniejsze pamiątki historyczne związane z chwałą polskiego oręża, okazy ze zbrojowni Jagiellonów i Wazów, trofea z bitwy pod Wiedniem, miecz koronacyjny zwany Szczerbcem, kosztowności, złote i srebrne naczynia, królewskie, bogactwo z czasów świetności Rzeczypospolitej. To była z pewnością jedna z wielu turystycznych atrakcji Krakowa. Wycieczka była bardzo udana i pełna wielu wrażeń. Cieszymy się, że mogliśmy poznać tak ważne miejsca dla każdego Polaka i dużo się o nich dowiedzieć. Pamiątkowe zdjęcia i zakupione pamiątki będą nam przypominać o tej wspaniałej wycieczce, drugiej z projektu, za co dziękujemy organizatorom.