TRYPTYK WIELKANOCNY

22 maja br. w Gimnazjum w Bydlinie odbyło się uroczyste zakończenie Diecezjalnego Konkursu na Tryptyk Wielkanocny pod patronatem Ks. Bpa Dra Piotra Skuchy.

Taki konkurs nasze Gimnazjum i Parafia Bydlin organizuje od wielu lat. Początkowo był to tylko konkurs szkolny, później międzyszkolny, następnie powiatowy. W tym roku po raz pierwszy diecezjalny. Konkurs jest kierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

W konkursie w tym roku brało udział 130 uczniów z 42 szkół, zostało nadesłanych 101 prac, które były oceniane w trzech kategoriach: kl. I – III; kl. IV – VI; gimnazjum. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem o czym świadczy wielka liczba jego uczestników. Tryptyki są wykonane przez uczniów różnymi technikami plastycznymi, np. malowane na szkle, desce, tekturze, rysowane pastelami, ryte w metalu, wypiekane z ciasta, z masy solnej, haftowane, wycinane z kolorowych papierów, komponowane ze zbóż (pszenicy, ryżu kaszy, gorczycy), kamieni, muszelek, koralików, a nawet z wosku pszczelego. Wszystkie prace są bardzo pomysłowe, świadczą o dużej wyobraźni i talencie młodych twórców.

Na uroczystość zakończenia przybyli uczniowie, którzy zdobyli nagrody wraz z nauczycielami i rodzicami oraz przedstawiciele władz Gminy Klucze: pani wice-wójt Ilona Szczęch, pan radny Bogusław Paś, księża: proboszcz Parafii Bydlin Krzysztof Słomian, ks. kanonik Roman Wojtan, wizytator katechezy ks. Paweł Górka, ks. prob. Leszek Kleszcz, ks. Tomasz Pasternak, ks. Marek Bigaj, siostry zakonne Anna Bęben z Pilicy i Borgiasza Szmigiel z Wolbromia, dyrektorzy szkół: pan Krzysztof Dąbrowski i pan Paweł Milanowski. Swoją obecnością zaszczycił tę uroczystość ks. bp. Piotr Skucha, który z wielką życzliwością patronuje konkursowi.

W nagrodę uczniowie otrzymali zegarki i różańce oraz dyplomy. Po zakończeniu części oficjalnej było radosne spotkanie przy stole i wernisaż.

Prace uczniów były wystawione w szkole w Bydlinie oraz w kościele. Będą też wystawione w Sosnowcu w budynku Diecezjalnego Wydziału Katechetycznego od 11 czerwca do 16 czerwca. Prace budzą powszechne zainteresowanie i podziw, a niektóre także skłaniają do refleksji.

Organizatorzy konkursu p. Grażyna Wrona, p. Jolanta Haberka, p. Renata Dusza, p. dyr. Gim. Krzysztof Dąbrowski oraz ks. prob. Krzysztof Słomian serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, a ks. bp. dr. Piotrowi Skusze za honorowy patronat i obecność.