WYCIECZKA DO OLKUSZA

21 kwietnia uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Olkusza. Głównym celem były podziemia pod Olkuskim Rynkiem. Poznaliśmy wiele ciekawych faktów z historii miasta, zobaczyliśmy jego średniowieczną makietę, obejrzeliśmy filmiki i prezentacje. Podziwialiśmy kunszt górniczych sztolni i umiejętne wydobywanie rud ołowiu i srebra, widzieliśmy Olkusz rozkwitający i podupadły, zapoznaliśmy się z sylwetkami słynnych olkuskich astronomów, następnie zmroził nam krew w żyłach widok lochów i narzędzi tortur, a oczy ucieszyła srebrna komnata. Obie części muzeum – pod płytą Rynku i dawnego starostwa – zostały niezwykle nowocześnie urządzone, wiele rzeczy mogliśmy osobiście dotknąć, wypróbować dawne maszyny i urządzenia górnicze, cała ekspozycja jest interaktywna i bardzo atrakcyjnie przedstawiona.

 

 

   

Następnie poszliśmy na koncert muzyczny uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Olkuszu.
Miał on charakter lekcji umuzykalniającej, na której usłyszeliśmy znane utwory zagrane przez uczniów na skrzypcach, klarnecie, ksylofonie czy gitarze i wielu innych instrumentach. Na zakończenie usłyszeliśmy żywiołowe utwory w wykonaniu szkolnego Big Bandu.