Wycieczka do Kopalni Guido w Zabrzu

29 marca 2023 r. klasy I -III wraz z wychowawcami przeżyły niezwykłą przygodę łączącą prawdziwe doświadczenie kopalni z zabawą i nauką. Zjeżdżając 37 m pod ziemię w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, wyruszyliśmy w swoją podziemną wędrówkę.

Opowieści naszych przewodników przeniosły nas na chwilę do początku XX wieku. Poznaliśmy zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią, a dzięki multimedialnym efektom niemal „poczuliśmy” je na własnej skórze.

Uczestniczyliśmy w wyjątkowym wydarzeniu w formie zabawy, dzięki któremu mogliśmy wcielić się w rolę górnika i odczuć trudy pracy pod ziemią. Otrzymaliśmy prawdziwy strój roboczy i ekwipunek w postaci kasku i lampy górniczej. W trakcie zajęć poznaliśmy realizm pracy w kopalni, wykonując różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, cięcie drewna, a także udział w improwizowanej akcji ratowniczej.

Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy go wiele razy, i to w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów. Widzieliśmy z bliska jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla.

Zwiedzanie zakończyliśmy jedną z największych atrakcji zwiedzania podziemi „Królowej Luizy” przejazd kolejką karlik, dzięki której poczuliśmy się jak hajer jadący na szychtę.

Udaliśmy się też na plac zabaw, na którym zmierzyliśmy się z kamiennym labiryntem.

Była to wspaniała i niezapomniana przygoda.