WYCIECZKA DO PAŃSTWOWEGO MUZEUM AUSCHWITZ- BIRKENAU

     

 

26 kwietnia uczniowie klasy 8a, 8b i 7 uczestniczyli  w wycieczce do
Państwowego Muzeum Auschwitz –Birkenau w Oświęcimiu –  jednego z najważniejszych miejsc pamięci,
które stało się  światowym symbolem Holocaustu i męczeństwa narodu polskiego.

Uczniowie zapoznali się z obiektami byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, gdzie poznali historię założenia obozu i warunki życia więźniów oraz Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie. Zobaczyli przedmioty codziennego użytku, które zgładzeni zabierali w ostatnią podróż, widzieli sterty butów, protez i maleńkich ubranek- świadectwa tego, że ginęli również i najmłodsi.

Ta lekcja historii miła uświadomić wszystkim, że
„To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć.”
Primo Levi (pisarz i były więzień obozu)